Datum: 02.09.2022

Česká nebo ČEZská republika?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) pronesl 1. 9. 2022 na jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře Fialově vládě „…chceme zabránit Putinovi určovat nejen cenu plynu, ale také cenu elektřiny“. Tím potvrdil nepochopení reality.

Za drahotu může vláda a Evropská unie

Vladimír Putin nás nenutí námi levně vyrobenou elektřinu před dodáním našim zákazníkům přeprodávat a v rámci systému německé energetické burzy zdražit v řádu tisíců procent. Výrobní cena 1 MWh elektřiny v našich atomových elektrárnách je asi 300 Kč. Pak se s ní obchoduje a cena na německé burze, kterou se řídí cena pro naše občany a podniky, je přes 10 000 Kč. Když vláda kontrolovala přiměřenost cen benzínu u čerpacích stanic, kterých jsou tisíce a je mezi nimi vysoká konkurence, proč nezasáhne proti tomuto kupčení s energií?

Vladimír Putin nás na rozdíl od Evropské unie nenutí realizovat imbecilní politiku Zeleného údělu a zatěžovat námi levně vyrobenou energii platbami za emisní povolenky a spotřebními daněmi, kterými vláda a Evropská unie vysává peníze ze všech občanů, včetně chudých, ve prospěch nemnoha kšeftařů s vybranými energetickými zdroji.

Za drahou elektřinu je odpovědna naše vláda, která se sklonila před bruselskou politikou úmyslného zdražování levně vyrobené energie. Řešení je ve zrušení emisních povolenek, zrušení spotřební daně na uhlí, zemní plyn, elektřinu a snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Stát jako většinový vlastník ČEZ může prosadit prodej elektřiny občanům a podnikatelům s rozumnou marží a přiměřeným ziskem. Navýšení ceny o tisíce procent je nemravné. Opusťme systém energetické burzy a nakupujme nejlevnější zemní plyn přímo od výrobců bez ideologie. Bude-li nejlevnější americký plyn, kupujme jej za dolary. Bude-li levnější ruský plyn, kupujme jej za rubly.

Ministr Síkela se  pohrdavě vyjádřil o Maďarsku, které si zajistilo levný plyn z Ruska bez překupníků. Podle Síkely se s maďarským ministrem v Bruselu nikdo nebaví. Ale to je lidem jedno. Pro Síkelu je důležitější, aby se s ním v Bruselu bavili. Pro maďarského ministra je důležitější, aby zajistil levný plyn pro maďarské občany a podniky.

Rozdělme ČEZ

Akciová společnost ČEZ kontrolovaná státem, který vlastní asi 70 % akcí, vykazuje znaky státu ve státě. Má obrovskou ekonomickou moc, když vlastní původně státem vybudované atomové i další elektrárny. Pokud by byl ČEZ skutečně pod státní kontrolou, pak by členové jeho orgánů museli hájit zájmy státu jako většinového akcionáře-vlastníka. A zdrojem moci ve státě je podle ústavy lid. To, že ČEZ vyrábí levně energii v řádu stovek korun za MWh, ale lidé a podnikatelé ji kupují tisíckrát dráže, dokazuje, že stát, který má hájit zájmy svých občanů, ČEZ nekontroluje.

Obrovské příjmy manažerů ČEZu jsou toho důkazem. Bohatství bývalého předsedy představenstva ČEZ miliardáře Martina Romana je vázáno především na jeho působení v ČEZu. To, že zástupci státu v obchodních společnostech mají zisky přesahující x-násobně plat prezidenta i předsedy vlády, ukazuje mediální spory o platy poslanců či soudců jako kamufláž nemravných příjmů manažerů státem kontrolovaných společností.

Vlády místo toho, aby řídily ČEZ, se spíše jím nechávají řídit. Při sledování činnosti ČEZu si nemyslím, že zástupci vlády v orgánech ČEZu  jednají v zájmu občanů této země. Proto vítám, že SPD navrhla zákon o zástupcích státu v obchodních korporacích, který by přísně zavázal zástupce státu v obchodních společnostech jednat v zájmu státu. Vláda Petra Fialy s návrhem zákona nesouhlasí, očividně situaci napravit nechce.

Mocné ekonomické subjekty vždy budou chtít pro své zastřené zájmy ovládnout stát. Považuji vytvoření ČEZ bez účinné státní kontroly za chybu. Jeho moc je obrovská a není loajální k občanům České republiky. Pokud nechceme být ČEZskou republikou, je správné rozdělit jej, aby každá atomová i velké klasické elektrárny byly samostatným státním podnikem či státem ovládanou akciovou společností, které by nebyly propojeny personálně. To zprůhlední hospodaření elektráren a stát nad nimi získá skutečnou kontrolu.

[ zpět ]