Datum: 01.09.2015

Vlajka na radnici

V březnu 2015 zavlála na radnici Brno-Jundrov tibetská vlajka. Jundrovská zelená radnice se tak přihlásila k vyvěšování tibetské vlajky jako svému politickému symbolu. Vlajka je skutečným symbolem a každý stát, země i město s hrdostí vyvěšuje svou vlajku jako symbol sebe sama a jako znak své historické existence. Vyvěšování cizích vlajek není typické, ale možné. Za protektorátu se vyvěšovaly vedle vlajek protektorátních vlajky německé, za komunismu to byly vedle vlajky československé vlajky sovětské. Nyní jundrovská radnice vyvěšuje vlajku tibetskou. Ovšem ani Němci za protektorátu, ani komunisté neopomněli vyvěšovat i tehdejší vlajky naše.

Jundrovská zelená radnice to dovedla dál. Jak jinak vnímat to, že na státní svátek sv. Cyrila a Metoděje (5.7.) nebyla vyvěšena ani vlajka moravská, kterou si v tento den obce na Moravě připomínají význam moravských dějin a kultury, ani vlajka státní. Stejně tak nebyla vyvěšena na radnici státní vlajka ani na svátek Jana Husa (6.7.), byť se slavilo 600 let od jeho kostnického upálení.

Jundrovská vládnoucí koalice tak porušila zákon stanovící povinnost vyvěšovat státní vlajku na státní svátky i usnesení předchozí jundrovské rady o vyvěšování vlajky moravské. Vlajka je symbolem. I její nevyvěšení je symbolem. Je to symbolem toho, že někdo se klaní vzdáleným politickým ideám, ale nezná či neuznává historii své země a státu. Klanět se cizímu a ignorovat vlastní je hloupé.

[ zpět ]