Datum: 02.10.2022

Opozice má stavět společné kandidáty na senátory i prezidenta

Hlavní opoziční strany ANO i SPD senátní volby prohrály. Pokud chtějí zabodovat příště, musí se přizpůsobit většinovému systému, kde vítěz bere vše.

Společní kandidáti do Senátu

Větší ANO uspělo v prvním kole voleb. Ale prohrálo ve druhém. Očekávalo, že získá proti vládním kandidátům hlasy ostatních opozičních stran, především SPD, ale voliči SPD, Trikolory a jiných spíš zůstali doma. Situaci vyhodnotili tak, že jejich kandidát neprošel do druhého kola a tedy nemají koho volit. Doporučení vedení opozičních stran či jednotlivých opozičních kandidátů, kteří se nedostali do druhého kola, volit ve druhém kole proti vládním kandidátům velký vliv nemělo.

Nechce-li v příštích senátních volbách opozice opakovat neúspěch, musí se poučit od soupeře. Vládní stany ODS, KDU-ČSL a TOP navrhly většinou společně jednoho kandidáta. Pokud se dostal do druhého kola, je silná motivace jejich voličů, aby šli i ke druhému kolu voleb, protože jejich kandidát zůstal ve hře.

Základem pro volební úspěch opozičních stran do Senátu v příštích volbách je postavit společné kandidáty opozice tak, aby se s nimi v prvním i druhém kole ztotožnili voliči – ANO, SPD, Trikolory. Předpokladem je dohoda vedení těchto stran na rozdělení 27 senátních obvodů pro kandidáty jednotlivých opozičních stran a podání jejich kandidatury jako společného koaličního kandidáta opozice. Koalice je běžná politická formace a ve většinovém systému je to způsob, jak vytvořit velký volební blok k získání nutné většiny voličů pro zvolení senátora.

Společný opoziční kandidát na prezidenta

I prezidentské volby jsou většinové. Bude v nich podstatně větší účast než ve volbách senátních, protože voliči považují prezidenta republiky za významný orgán. Ovšem zůstává zachována logika většinového volebního systému. Pokud chtějí opoziční strany prosadit kandidáta opozice, musí se domluvit na společném kandidátovi. Předseda ANO prohlásil, že kromě něho se mohou o funkci ucházet Karel Havlíček, Alena Schillerová a Radek Vondráček. SPD navrhlo Jaroslava Baštu.

Pokud skutečně myslí opoziční strany prezidentskou volbu vážně a chtějí v ni vyhrát a nejen se zúčastnit, musí jednat a vybrat společného kandidáta. Jinak sice do druhého kola postoupí kandidát většího ANO, ale automaticky k němu nepřejdou hlasy voličů SPD či Trikolory v kole druhém, což povede k jeho neúspěchu.

Prezident republiky je významná politická osoba s důležitými pravomocemi. Pokud funkci obsadí provládní kandidát, může vážně komplikovat vládnutí současné opozice, vyhraje-li příští poslanecké volby. Ovládají-li vládní strany dnes většinu v Poslanecké sněmovně a v Senátu je prezident republiky jediným významným orgánem, nad kterým nemají moc. O to víc je důležité, aby opozice zabránila převzetí této funkce provládním kandidátem. Společný opoziční kandidát je cestou, jak toho dosáhnout.

[ zpět ]