Datum: 15.09.2022

Ministr Válek proti svobodě slova

To, že se Fialova vláda přiklání pro udržení u moci i k omezování ústavně zakotvených svobod, dokazuje podloudný pokus o cenzuru vládě nepohodlných webů v únoru 2022 i výrok ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na konferenci lékařské komory prohlásil: „Pokud jsou v našich řadách jednotlivci, kteří z různých důvodů mají jiné názory a nenechají si to na vědecké fórum, kde se můžeme do krve hádat o své vědecké pravdy, tak si myslím, že jsou to zločinci. Já je řadím do kategorie lidí, kteří popírají holokaust a existenci koncentračních táborů.“ (Lékaře, kteří popírají covid-19, přirovnal Válek k popíračům holokaustu, ČTK 14. 9. 2022). Jeho výrok volá po omezení svobody slova. Lékař má podle Válka svobodně mluvit na půdě lékařské komory, ale ne veřejně. To mi připomíná období 1945-48, kdy ještě nenastoupila diktatura. Kdy se ještě Gottwald plně neprojevil, ale už to bylo období omezené demokracie a svobody. Působily jen strany Národní fronty a o určitých tématech se svobodně nediskutovalo - například spojenectví se Sovětským svazem. Válek nechce veřejnou názorovou konkurenci.

Problémem není popírání covidu, ale hodnocení správnosti covidových opatření Babišovy a Fialovy vlády. Švédský příklad, kde neomezili ekonomiku,  nezavřeli hospody a nedělali další blbosti, dokazuje, že se tam covid nerozšířil více, než u nás. Opatření, která dělala Babišova vláda s podporou ODS, pirátů a TOP, jež hlasovali pro nouzový stav, a pokračovala v nich vláda Fialova, vážně poškodila hospodářství a přispěla k obrovské inflaci. Problém není zpochybňování účinnosti očkování, ale Válek se bojí svobodné veřejné diskuse o tom, že zatímco tradiční očkování na neštovice přináší doživotní imunitu, covidové očkování má účinnost jen několik měsíců. Válek se bojí svobodné diskuse o tom, že se má hledat viník, který objednal za náš stát vakcíny za 21 miliard, fakticky jich je potřeba jen za 7 miliard a za 14 miliard se vyhazují. To je obrovský tunel na státní rozpočet.

Válek zatím nechce úplně zakázat svobodou slova, ale chce ji omezit jen na vědecké konference. Chce ji pro pár vyvolených a nevolených. Ale základní svobody a práva jsou pro všechny lidi. Válek volá po omezené svobodě, což je často jen předstupeň diktatury.

 Zdeněk Koudelka, kandidát na senátora SPD Trikolora Moravané, obvod Brno 58.

[ zpět ]